کوتاه‌قامتان بلندهمت – نقد ۱

کوتاه‌قامتان بلندهمت – نقد ۱

کوتاه‌قامتان بلندهمت (۱۴۰۰) – Ambitious Lilliputians

 

شکستن غرور دنیا

رضا حسینی: «کوتاه‌قامتان بلندهمت» را می‌توان یک مستند گزارشی دانست که نگاهی گذرا به سوژه‌های خود دارد و شرایط روزگار شیوع کووید-نوزده را هم – که ظاهراً با اواخر تولید هم‌زمان شده – لحاظ کرده است؛ اما موضوعی که به دیدن و نوشتن از «کوتاه‌قامتان بلندهمت» که عنوانش هم از یک انجمن گرفته شده، اهمیت می‌دهد، سوژه‌(های) انتخابی فیلم هستند: آدم‌هایی که به دلیل اختلال ژنتیکی آکندروپلازی، قد کوتاهی دارند و مثل آدم‌های معمولی رشد نکرده‌اند؛ اما مثل تمام انسان‌های بزرگ از محدودیت‌ها در جهت پیشرفت بهره برده‌اند و با جمع‌شدن دور هم و اتحادشان، غول تنهایی و طردشدگی را زمین‌گیر کرده‌اند.

شخصیت اصلی فیلم مهدی ابراهیمی است که به‌واسطه بازی در نقش‌های فرعی برای سینمادوستان چهره‌ای آشناست. او از آرزوی بزرگش برای احداث مجموعه‌ای می‌گوید با عنوان «سرزمین آدم‌کوچولوها یا لی‌لی‌پوتی‌ها» که محقق نشد و با کوچک‌کردن ابعادش به راه‌اندازی یک کافه‌رستوران سنتی کوتاه‌قامتان منجر شد که این بار هم قرارست با افزایش تعداد شعبه‌های خود، در نهایت فاتح بازی سرنوشت باشد. در کنار مهدی ابراهیمی، چند تن از دیگر کارکنان کافه‌رستوران کوتاه‌قامتان و همین طور دختر ابراهیمی – که رشد طبیعی داشته – صحبت شده است؛ چه‌قدر تلخ است که در آستانه سومین دهه از هزاره جدید همچنان بعضی به دید عجیب‌الخلقه به چنین آدم‌های قدکوتاهی نگاه می‌کنند یا آن‌ها را اذیت و آزار و اسباب خنده می‌کنند. در این خصوص، نقل جمله ابراهیمی در اواخر فیلم کافی به نظر می‌رسد که می‌گوید: «ویروس کرونا با تمام بدی‌هاش یک چیز خوب داشت… غرور دنیا را شکست. پیر و جوان، خرد و کلان، دارا و ندار، اروپایی و آفریقایی، جهان‌اولی و جهان‌سومی همه را خانه‌نشین کرد…»

درباره آدم‌های کوتاه‌قامت مستند دیدنی «نیم‌متر کم‌تر» (هادی معصوم‌دوست، ۱۳۹۷) هم ساخته شده است که روایتی متفاوت از زندگی چهار فرد کوتاه‌قامت و مشکلات و سختی‌های زندگی آن‌هاست.

(امتیاز ۵ از ۱۰)

نظرات خوانندگان۰
منتقدان فارسی‌زبان
شب
روز